W czasie pierwszego spotkania, zapoznaliśmy się z planem pracy na rok 2009.
Zarząd Główny PTL zaproponował aby w marcu zwołać u nas Walne Zebranie, do którego oczywiście będziemy się musieli przygotować .
Planujemy w tym roku także wycieczkę jednodniową, gdzie to ustalimy wspólnie .
Będziemy jak co roku zgłaszać swoje projekty do wszystkich konkursów ogłoszonych przez Prezydenta Miasta czy też Urząd Miasta.
U nas natomiast plan pracy nie ulega żadnym zmianom…Spotkania integracyjne w dalszym ciągu odbywać się będą dwa razy w miesiącu.
Nauka mowy też odbywać się będzie tak jak dotychczas to jest we wtorki i czwartki w godzinach od 10.00 do 14.00. W tym roku pan Przewodniczący planuje także uatrakcyjniać nasze spotkania zapraszając na nie ciekawych ludzi.
#####

Luty to także ferie zimowe. W COP-ie prowadzone są w tym czasie półkolonie. W związku z tym na nasze zajęcia zaprosiliśmy dzieci biorące udział w półkoloniach. Zajęcia były bardzo udane, nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania ze strony dzieci mową przełykową czy posługiwaniem się laryngofonem. Dzieci interesowało wszystko, zadawały mnóstwo pytań, uczyły się bekać, czas minął nam bardzo szybko. Na następne spotkanie umówiliśmy się za rok .
#####

W marcu w naszej siedzibie odbyło się Walne Zebranie Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych. Na spotkanie przybyli delegaci z całej Polski. Obrady trwały przez cały dzień i były bardzo owocne.
W Galerii można zobaczyć parę zdjęć.
#####

W kwietniu nasze Stowarzyszenie złożyło projekt do otwartego konkursu ogłoszonego przez Prezydenta miasta Zabrze na zadania publiczne, które mają na celu nabywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych oraz rozwijaniu umiejętności sprawnego komunikowania się z otoczeniem osób z uszkodzeniem mowy.
W kwietniu braliśmy udział w obchodach „ Dni Papieskich”, które rokrocznie obchodzone są w kinie „Roma”. W czasie przerwy poczęstowani zostaliśmy oryginalnymi papieskimi kremówkami przywiezionymi z Wadowic, pomimo całego multum kalorii warto było zgrzeszyć.
#####

Od maja nasza pani logopeda ..Gosia Jeziorska, będzie u nas pracować jako wolontariusz.
Odbyło się także spotkanie sprawozdawczo wyborcze za rok 2008.
Zostali wybrani nowi członkowie Zarządu. Zakończyliśmy także współpracę z panem Musialikiem.
Maj to jeszcze jedno ważne wydarzenie…mianowicie Festiwal Organizacji Pozarządowych. W ciągu tych dwu dni wszystkie organizacje prezentowały swoje osiągnięcia. W piątek 29 maja o godzinie 15.30 spotykaliśmy się na Placu Wolności, natomiast 30 maja przenieśliśmy się pod „Platan”, jak zwykle każda Organizacja miała swój stolik na , którym prezentowała swoje materiały.

#####

Pod koniec maja dostaliśmy informację o wygranym konkursie.
Projekt został przyjęty przez komisję, która przydzieliła nam ze środków PFRON 16 000 zł to znaczy, że na realizację naszego projektu dostaliśmy prawie 97% wartości całego przedsięwzięcia.
1 czerwca pomiędzy PTL a Prezydentem M. Zabrze została podpisana stosowna umowa. Bezpośrednim wykonawcą realizacji wyżej wymienionego zadania będzie Górnośląski Oddział Rejonowy PTL, gdyż większość naszych członków pochodzi z Zabrza.
25 czerwca nasz Oddział został wpisany do KRS i tym samym uzyskał odrębną osobowość prawną, dzięki temu będziemy się mogli ubiegać o 1% podatku dochodowego.
Gościliśmy także u nas przedstawicieli Stowarzyszenia Diabetyków z panią prezes Elżbietą Godyń na czele.
Pani Prezes bardzo ciekawie opowiadała o pracy Stowarzyszenia, w tym roku obchodzić będą 25 lat swojej działalności. Stowarzyszenie obejmuje opieką wszystkich chorych na cukrzycę, którzy po tę pomoc się zgłoszą. Chętni zbadali sobie zawartość cukru we krwi oraz można było wymienić starsze gleukometry na nowe. Wśród naszych członków jest spora liczba cukrzyków i to oni przede wszystkim zadawali mnóstwo pytań pani Prezes, na które Ona bardzo chętnie wyczerpująco odpowiadała.
Wybraliśmy też miejsce naszej wrześniowej wycieczki, pojedziemy na Rancho u Marka w miejscowości Bargłówka znajdującej się w okolicach Cysterskich Parków Krajobrazowych w Rudach Raciborskich

#####

Lipiec i sierpień to duże zmiany w pracy naszego Stowarzyszenia.
COP poszedł na urlop a my przenieśliśmy się na zajęcia do Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego przy ulicy M. Curie Skłodowskiej 40.
Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu w godzinach popołudniowych w godzinach od 15.00-18.00, i to już nie były tylko zajęcia z nauki mowy ale przez ten czas pracował z nami pan Tomek nasz nowy rehabilitant i pani psycholog Justyna Rutkowska. Jak wcześniej wspomniałam wygraliśmy konkurs, który nas solidnie dofinansował tym bardziej, że UE też się dołożyła. Pieniążki te dostaliśmy właśnie na sfinansowanie sprzętu, zatrudnienie psychologa, fizykoterapeuty i drugiego logopedy. Sprzęt w postaci materacy i woreczków z piaskiem, mamy już zamówiony i dostaniemy go we wrześniu, fizykoterapeutę i psychologa też nam się udało zatrudnić , tylko drugiego logopedy nie udaje nam się znaleźć, ale to chyba dlatego ponieważ nigdzie na studiach nie uczą jak należy pracować z laryngektomowanymi, dobrze, że nasi członkowie w dużej mierze szybko uczą się mówić.
Zajęcia z panią psycholog odbywały się raz w tygodniu przez 2 godziny i ten plan obowiązywać będzie do grudnia. Zajęcia prowadzone są metodą Simontona. Każde zajęcie to część teoretyczna i część praktyczna w formie relaksacji połączonej z wizualizacją przy muzyce. Spotkania te wzbogacane są i będą prezentacjami multimedialnymi.
W czasie kiedy nasi laryngektomowani się uczyli, parę osób przechodziło specjalistyczne szkolenia, dowiedzieliśmy się na czym polega wolontariat, co to są zespoły samopomocowe, jakie trzeba spełnić warunki by taki zespół wolontariacki u siebie założyć. Po zakończeniu szkolenia postanowiliśmy, że we wrześniu lub najpóźniej w październiku założymy oficjalnie Wolontariat w naszym Stowarzyszeniu. Pod koniec sierpnia dotarły już do nas zakupione materace do ćwiczeń i woreczki z piaskiem i tym samym poprawił się komfort ćwiczeń.
Jak wyglądają u nas zajęcia z nauki mowy można zobaczyć w Galerii.
#####

We wrześniu gościliśmy u siebie Pełnomocnika Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych- panią Helenę Breczko, która nowych członków naszego Stowarzyszenia zapoznała z prawami niepełnosprawnych.

Po powrocie do COP-u zmieniły się godziny zajęć i tak we wtorki od godziny 10.00- 12.00 odbywały się zajęcia z panią psycholog…zajęcia cieszą się coraz większą popularnością, potem przez 30 minut zajęcia prowadził nasz rehabilitant – pan Tomek Ben, a na końcu pani Gosia prowadziła zajęcia z nauki mowy.

19 września pojechaliśmy na wycieczkę do Bargłówki w woj. Opolskim. Urządziliśmy sobie piknik na „ Ranczu u Marka” w stadninie koni. Wycieczka była bardzo udana, czekało tam na nas wiele atrakcji, odbyliśmy wycieczkę wozem drabiniastym po Rudzie Raciborskiej, pojeździliśmy na koniach czy można było wziąć udział w zawodach strzeleckich z nagrodami. Tematy kulinarne też były bardzo ciekawe i bardzo smaczne, dostaliśmy pieczoną szynkę z ciapkapustą, były swojskie krupnioki, pasztety, salcesony czy szyneczki z dzika , był też pieczony schab i karczek oraz swojskie ogórki i chleb ze swojskim smalczykiem. Do picia dostaliśmy …beczkę piwa, kawę ,soki ,herbatę i wodę mineralną a wieczorem oczywiście usiedliśmy przy ognisku piekąc kiełbaski. Zgodnie z zaleceniem Szefa zabraliśmy dobry humor a i pogoda nam dopisała.

W Galerii można zobaczyć zdjęcia.
#####

Na październikowym spotkaniu nasza pani Logopeda w porozumieniu z panią psycholog podała nam i króciutko omówiła literaturę, z którą warto się zapoznać. Książki te mówią nam o tym , jak walczyć z rakiem, jak się odżywiać i co zrobić by choroba nas nie pokonała.
A oto tytuły książek, które warto mieć:
  1. „ Antyrak – nowy styl życia” autor dr David Serwan-Schraiber
  2. „Rak, 50 kroków po poznaniu diagnozy”- autor Greg Andersen
  3. „Jak żyć z rakiem i go pokonać”-autor O. Carl Simonton
Książki te są dostępne w księgarniach.
Pani Gosia zaproponowała nam zgodnie z sugestią pani psycholog by stworzyć „ skarbonkę”, do której chętni będą mogli wrzucać karteczki, na których napiszemy : za co i komu jesteśmy wdzięczni:, kartki mogą być anonimowe. Skarbonkę otworzymy dopiero na ostatnim spotkaniu w tym roku, czyli będzie to prawdopodobnie spotkanie opłatkowe. Od października 10 osób z naszego Stowarzyszenia bierze udział w podstawowym kursie komputerowym i kilka w kursie języka niemieckiego i angielskiego, które finansuje nam UE w ramach wygranego projektu.
#####

Listopad to też wiele ciekawych wydarzeń w naszym Stowarzyszeniu. Oficjalnie działa już Wolontariat i wytypowaliśmy trzy osoby do konkursu Wolontariusz Roku. Zgodnie z zapowiedzią pani Gosi obejrzeliśmy fragmenty filmu pt. „Antyrak”, każdy też otrzymał broszurkę, w której dokładnie jest opisany półmisek antyrakowy, oraz codzienne nawyki i zachowania przeciwdziałające zachorowaniu na raka.
Ustaliliśmy też termin spotkania wigilijnego, które odbędzie się 17 grudnia o godzinie 16.00 w COP-ie i zabraliśmy się ochoczo do robienia ozdób choinkowych według przygotowanych szablonów przez Gosię.
W związku z tym, że część osób trafia do nas przez przypadek, chodzi tu przede wszystkim o osoby spoza Zabrza, postanowiliśmy rozpropagować nasze Stowarzyszenie, zaprosiliśmy do nas dziennikarzy. Zgłosił się do nas bardzo sympatyczny dziennikarz z Chorzowianina, który postanowił zrobić o nas reportaż. Odwiedził nas parę razy, był z nami nawet na kręglach, a efekt jego pracy można u nas przeczytać w dziale Galeria.
W listopadzie wybraliśmy się do „Plazy” na kręgle. Wyprawa ta, to dla większości totalna nowość, ale jakoś poszło. Sporo osób połknęło bakcyla „ kręgle” i postanowiliśmy, że co miesiąc obowiązkowo będziemy się spotykać raz w miesiącu w „ Plazie”. Te dwie godziny spędzone razem na kręglach przeleciały bardzo szybko a nasi laryngektomowani całkowicie zapomnieli o tym, że coś im dolega.
Zdjęcia z kręgli można zobaczyć w Galerii.

#####

W grudniu zakończył się półroczny kurs terapeutyczny, prowadzony metodą Psychoonkologicznego Programu Simontona. Pani psycholog Justyna Rutkowska dla każdego uczestnika przygotowała dyplom oraz płytkę z programem Simontona .
Grudzień to także tradycyjne obchody „Dnia Wolontariusza”, w tym roku nominacje indywidualne otrzymały koleżanki Stefania Kuczowicz i Urszula Dudek.” Wolontariuszem Roku 2009” został nasz pan Przewodniczący Marian Nowak, a nasze Stowarzyszenie otrzymało Podziękowanie za dobroczynną pracę na rzecz mieszkańców Zabrza.
W grudniu, to także spotkanie opłatkowe. Było u nas bardzo dużo gości, były to osoby z UM i zaprzyjaźnionych Stowarzyszeń, w sumie było nas prawie setka. W czasie łamania się opłatkiem życzyliśmy sobie przede wszystkim zdrowia i aby udało nam się spełnić nasze życzenia. Otworzyliśmy także naszą „Skarbonkę” z karteczkami, był to moment w, którym dziękowano za opiekę, za to, że ktoś jest obok i wspiera, ale i o tym co denerwuje i stresuje, kartki były anonimowe ale parę było także imiennych. Odczytywanie karteczek zrobiło na nas kolosalne wrażenie i zmusiło na moment do refleksji. Pan Przewodniczący wyróżniającym się osobom na rzecz Oddziału wręczył Dyplomy i drobne nagrody.
Zdjęcia z obu imprez można zobaczyć w Galerii.