…trochę historii

Stowarzyszenie Laryngektomowanych powstało 2 marcu 2006 roku z inicjatywy państwa Haliny i Włodzimierza Zajączkowskich w Tarnowskich Górach, było to nieformalne Górnośląskie Koło Rejonowe PTL. Spotkania odbywały się w Restauracji „ U Sedlaczka” przy Rynku Tarnogórskim, tam też była prowadzona nauka mowy…Ci , którzy umieli już mówić uczyli tych, którzy jeszcze tej sztuki nie opanowali, mowy uczyła także pani Logopeda.
W październiku , w obecności Przewodniczącej ZG PTL panią Sybillą Fusiarz, Koło przyjęło oficjalnie nazwę: Górnośląskie Koło Opolskiego Oddziału Terenowego PTL z siedzibą w Tarnowskich Górach. Wybrano też nowy Zarząd, Przewodniczącym został Marian Nowak, a Honorowym Przewodniczącym Koła został pan Włodzimierz Zajączkowski, który ze względu na stan zdrowia został zmuszony do rezygnacji z przewodniczenia w Kole.

Zajęcia odbywały się różnie , ponieważ restauracja pracowała swoim normalnym trybem, warunki nie zawsze sprzyjały nauce mowy, tym bardziej, że po nawiązaniu współpracy ze szpitalami w Bytomiu i Gliwicach chętnych do nauki mowy przybywało. Zaczęły się gorączkowe poszukiwania nowego lokum, by można było kontynuować naukę mowy oraz spotykać się rekreacyjnie bez żadnych przeszkód. W końcu odezwało się Zabrze.