I znowu minął rok.
Od tego roku spotykać się będziemy integracyjnie tylko raz w miesiącu to jest w pierwszy czwartek miesiąca.
Nauka mowy i rehabilitacja odbywać się będzie dwa razy w tygodniu. W tym roku jak zwykle będziemy startować we wszystkich konkursach organizowanych przez miasto Zabrze. Z finansami w tym roku może być krucho, ponieważ wszelkie dotacje zostały mocno okrojone a poza tym dofinansowanie będzie obliczane tylko dla mieszkańców Zabrza, a spora część naszych członków pochodzi z miast ościennych a te nie kwapią się do tego by wspomóc swoich mieszkańców choćby minimalną kwotą. Pan Przewodniczący przypomniał nam o składaniu wniosków na dofinansowanie do wczasów rehabilitacyjnych. Od stycznia zmieniła się składka członkowska czyli z 3 zł. wzrosła do 5 zł. W tym roku chcielibyśmy , by każdy członek Stowarzyszenia miał swoją legitymację, chcemy także objąć opieką wdowy i wdowców, nadając im Honorowe Członkowstwo i zapraszając je do nas nie tylko na jakieś uroczystości, ale chcemy by brali udział w naszych spotkaniach integracyjnych.
W lutym odbędzie się zabawa karnawałowa dla wszystkich Organizacji Pozarządowych, koszt to 20 zł. Zabawa odbędzie się w Domu Kultury przy Guido.
 
#####

W lutym gościliśmy półkolonistów na nauce mowy, zainteresowanie dzieciaków było bardzo duże. Najwięcej zainteresowania wzbudziły ćwiczenia związane z bekaniem i oddychaniem przez przeponę, poza tym dowiedzieli się o tym, że papierosy i alkohol mogą być przyczyną powstania raka krtani.
TV Zabrze zajęła się promocją Organizacji, które uzyskały możliwość odliczenia z podatku 1%, czyli uzyskały Pożytek Publiczny, my takowy uzyskaliśmy 7 stycznia i od lutego takie wpłaty można już robić na konto PTL dopisując…dla Oddziału Zabrze. Redaktorzy TV Zabrze przeprowadzili rozmowy z laryngektomowanymi oraz utrwalili na taśmie nasze zajęcia z nauki mowy. Pan Przewodniczący przypomniał o tym, że w naszym Stowarzyszeniu istnieje możliwość zostania wolontariuszem, wytłumaczył szczególnie nowym członkom ,czym jest wolontariat, że to przede wszystkim praca społeczna. Dzięki pracy wolentariackiej , chorzy z Bytomia trafiają do nas bardzo szybko. Natomiast Zabrze to domena wolontariatu Przewodniczącego, który spotyka się z chorymi nie tylko po operacji ale często i przed operacją.
Zdjęcia z zabawy karnawałowej w Galerii.

 
#####

W marcu jak co roku przypadał „ Dzień Kobiet”, kobiety z naszego Stowarzyszenia wybrały się na kawę do „SPHINKSA”. Czas spędziłyśmy bardzo miło, nareszcie mogłyśmy się nagadać do woli na babskie tematy.
Pod koniec marca odbyło się już u nas Walne Zebranie Stowarzyszenia w którym wzięli udział delegaci z 9 Oddziałów Rejonowych . Przed owym zebraniem postanowiliśmy trochę odświeżyć salę , czyli pomalować boczne ściany bo trzeba było zmienić wystrój. Nasz pomysł wywołał w Urzędzie Miasta duży aplauz….skończyło się na tym, że każdy dołożył swoją cegiełkę i pomalowane zostały wszystkie pomieszczenia…zrobiło się miło i sympatycznie.
W Galerii można zobaczyć wysiłek naszych panów w czasie malowania…oczywiście na zdjęciach.
 
#####

W kwietniu nasze spotkanie miało całkowicie inny charakter niż zazwyczaj. Spotkaliśmy się w kinie „ Roma” w trakcie obchodów „ Dni Papieskich”, które co roku obchodzone są między 2 a 8 kwietnia. My wzięliśmy udział w dniu , w którym działa „ Kawiarenka z oknem na świat”, biorą w niej udział duchowni, przedstawiciele Urządu Miasta, dziennikarze i przedstawiciele Stowarzyszeń. W przerwie poczęstowano nas papieskimi kremówkami i kawą. Na kremówki warto było się skusić pomimo multum kalorii….były pyszne i warto było zgrzeszyć.
 
#####

W maju miejsce miało Walne Zebranie naszego Oddziału, na którym
Zarządowi udzielono Absolutorium , wybraliśmy nowych członków w miejsce tych, którzy od nas odeszli.
Cały protokół z owego zebrania jest do wglądu w naszej siedzibie.
Zostały ogłoszone wyniki konkursu, w którym startowaliśmy, w kwietniu zostało nam przyznane dofinansowanie w wysokości 5 000 zł, wszyscy odetchnęliśmy z ulgą gdyż teraz bez obawy będziemy mogli kontynuować warsztaty nauki mowy jak również comiesięczne spotkania integracyjne.
#####

W czerwcu jak co roku odbył się bal Osób Niepełnosprawnych, którego jesteśmy współorganizatorami. Bal był super….a zdjęcia oczywiście można zobaczyć w Galerii.
W Galerii można zobaczyć zdjęcia z turnusu rehabilitacyjnego w Łazach. Było super tylko trochę chłodno, ale nie było to przeszkodą w nauce mowy ani w dobrym samopoczuciu.

 
#####

Lipiec to podsumowanie półrocznej pracy w nauce mowy. Nasza pani Gosia, jest bardzo zadowolona ze swoich uczniów, spora część mówi już całkiem płynnie a i reszta radzi sobie całkiem dobrze. W związku z tym, że w sierpniu idziemy wszyscy na urlop, pani Logopeda prosiła o systematyczne ćwiczenia oddechowe. W sierpniu spotykamy się tylko na kręglach i w Ornontowicach na grillu u Ireny i Mariana Wiatrów, chociaż pogoda nam za bardzo nie dopisała …humory i owszem, dlatego też impreza była bardzo udana.
Zdjęcia do obejrzenia w Galerii.
 
#####

I już po wakacjach, czas mija jak szalony. Gościliśmy dzisiaj u siebie pana dr Piotra Wojcieszka, który jest opiekunem medycznym naszego Stowarzyszenia. W Szpitalu Onkologicznym w Gliwicach zajmuje się także ludźmi po operacjach krtani. Przygotował dla nas wykład na temat chorób cywilizacyjnych, ich powstawaniu, profilaktyce i rehabilitacji. Wykład był bardzo ciekawy tym bardziej, że swoje wypowiedzi popierał slajdami. Godzina wykładu minęła bardzo szybko a i dyskusja po niej była bardzo interesująca.
 
#####

W październiku gościliśmy u nas przedstawicieli firmy „ Flavon Max”.
Jest to firma, która zajmuje się rozprowadzaniem flavonu…a czym jest flavon? …..jest to suplement żywnościowy o wysokiej zawartości antyoksydantów, ma ich około 400. Dzięki regularnemu spożywaniu flavonu, możemy pokonać choroby i w odpowiedni sposób zadbać o to byśmy byli zdrowi. Owe produkty można zakupić tylko w Firmie ,kontaktując się uprzednio z ich przedstawicielem.
Cały wykład dotyczący flavonu był bardzo ciekawy, wypowiedzi poparte były slajdami, a oprócz tego każdy uczestnik spotkania dostał ulotki na ten temat.
Zakupiliśmy kolejne 3 materace za pieniążki uzyskane z użyteczności publicznej.

 
#####

Listopad to przygotowania do Wigilii, która ma odbyć się 11 grudnia o godzinie 15.00, mianowicie chodzi o podział obowiązków w przygotowaniu sali, przygotowaniu zaproszeń, udekorowaniu choinki itd., jedzeniem natomiast zajmie się catering.
Zostały zakupione kolejne 4 materace dzięki pieniążkom z 1% podatku za 2009 rok przekazanych nam przez podatników. Wszystkim tym, którzy przekazali pieniążki na nasze Stowarzyszenie serdecznie dziękujemy.

W tym miejscu chcę napisać parę słów na temat kręgli.
To właśnie w listopadzie minęła pierwsza rocznica, kiedy pojechaliśmy na kręgle do „Plazy”, gdzie połknęliśmy kręglarskiego bakcyla. Stała grupa liczy 15 osób, ale na spotkaniach liczba uczestników jest płynna i czasami liczy i 25 osób. Gramy średnio na 4-6 torach. Spotykamy się regularnie raz w miesiącu, bawimy się wyśmienicie a i technikę rzutów mamy w dużym stopniu opanowaną, rywalizacja jest też coraz większa. W czasie spotkań na kręgielni bardzo się ze sobą zżyliśmy i mam nadzieję, że tak już zostanie a my co miesiąc z przyjemnością będziemy pielęgnować to swoje hobby.

 
#####

Tradycyjnie jak co roku w grudniu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Wolontariusza. Uroczystość ta odbyła się w Teatrze Nowym w Zabrzu w dniu 10 grudnia. W tym roku nominacje do Tytułu ,, Wolontariusz Roku 2010" w kategorii zespołowej otrzymała Samopomocowa Grupa Wsparcia w składzie: Małgorzata Jeziorska nasza logopeda, Stefania Kuczowicz , Urszula Dudek - koordynatorzy w/w grupy oraz Tomasz Ben nasz fizjoterapeuta. Natomiast nominację do tytułu ,,Wolontariusz Roku 2010" w kategorii indywidualnej otrzymał kolega Edmund Kuczowicz.

Grudzień to również miesiąc w którym jak co roku zorganizowaliśmy spotkanie opłatkowo- wigilijne. Spotkanie to było się w sobotę 11 grudnia o godzinie 15.00 w naszej siedzibie .
W spotkaniu wzięło udział sporo gości między innymi gościła u nas Pani Prezydent Miasta Zabrza Pani Małgorzata Mańka- Szulik, Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych Pani Helena Breczko, Pełnomocnik Prezydenta ds. Uzależnień Pan Jan Szulik, Pani dr Aldona Barańska stomatolog, Pan dr Piotr Wojcieszek z Istytutu Onkologii w Gliwicach , przedstawiciele C O P z dyrektorem Panem Czesławem Zdechlikiewiczem na czele, Ojciec Ireneusz Sajewicz Vi-ce prowincjał zakonu Kamilianów w Tarnowskich Górach, oraz sympatycy i sponsorzy.
Spotkanie opłatkowe tak jak w poprzednich latach przebiegało w miłej i rodzinnej atmosferze, jedzenie było bardzo dobre . Podobnie jak w zeszłym roku było nas ok. 100 osób, łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia jak również tradycyjnie tworzyliśmy „Skarbonkę” z karteczkami, był to moment w którym dziękowano za opiekę, za to, że ktoś jest obok i wspiera, ale i o tym co denerwuje i stresuje, kartki były anonimowe ale parę osób również się pod nimi podpisano. Tak samo jak na poprzednim spotkaniu opłatkowym w 2009 roku odczytywanie karteczek zrobiło na nas kolosalne wrażenie i zmusiło nas znowu do refleksji. Pan Przewodniczący tak jak w poprzednich latach wyróżniającym się osobom na rzecz Oddziału oraz za postępy w nauce mowy przełykowej wręczył Dyplomy, Podziękowania i drobne upominki.
W styczniu 2011 roku wyjątkowo ze względu na przypadające święto Trzech Króli spotkanie integracyjne odbędzie się w drugi czwartek miesiąca tj. 13 stycznia o godzinie 16.00
Zdjęcia do obejrzenia w Galerii.