I mamy już nowy rok 2008.
Praca w naszym Stowarzyszeniu nie ulega żadnym zmianom, czyli spotykać się będziemy w dalszym ciągu dwa razy w miesiącu to jest w drugą i czwartą środę miesiąca, gdzie nie tylko będziemy się integrować ale przede wszystkim będziemy się dalej uczyć mówić. W styczniu odwiedził nas także dr Wojciaszek ze Szpitala Onkologicznego w Gliwicach, który indywidualnie udzielał porad naszym członkom. Natomiast pan Musialik (sponsor) uczył posługiwania się laryngofonem.
 
#####

W dniu 15 marca dzięki usilnym staraniom naszego Przewodniczącego pana Mariana Nowaka w Zarządzie Głównym PTL, nasze Koło Terenowe zostało przekształcone w Górnośląski Oddział Rejonowy PTL oczywiście z siedzibą w Zabrzu. Od tego momentu możemy zacząć się starać o wpisanie nas do KRS jako Oddział z odrębną osobowością prawną.

 
#####


Spotkania kwietniowe także zdominowane były nauką mowy przełykowej. Pan Musialik sporo czasu poświęcił prawidłowemu oddychaniu przez przeponę, ćwiczenia te sprawiają uczącym się trochę kłopotu, a to przecież podstawa mowy przełykowej.
W związku z koniecznością przeprowadzenia nowych wyborów do władz PTL, które odbędą się w czerwcu wybraliśmy następujących delegatów:
  1. Marian Nowak
  2. Wojciech Musialik
  3. Julian Urbański
  4. Ewa Rybińska.
     
#######

Maj i czerwiec to przede wszystkim przygotowania do spotkań w terenie. Pod koniec maja to jest 30 i 31 maja na Placu Teatralnym odbyła się prezentacja wszystkich Organizacji Pozarządowych. Każda organizacja miała okazję zaprezentować swój program i swoje osiągnięcia, nasze Stowarzyszenie także było obecne.
Cała impreza zorganizowana była w formie pikniku.
16 czerwca odbył się Bal Niepełnosprawnych, którego byliśmy współorganizatorami.
Zdjęcia z balu można zobaczyć w Galerii.

 
#####

We wrześniu gościliśmy u nas w COP- ie delegację z Esssen. Przybyli oni do nas z rewizytą. Najpierw zapoznaliśmy naszych kolegów z Niemiec z naszą działalnością, sukcesami w nauce mowy, wymieniliśmy swoje doświadczenia, pokazaliśmy jak wyglądają u nas zajęcia nauki mowy.
Przewodniczący Laryngektomowanych pan Hainz Werner Hagenbuch po tym co zobaczył u nas postanowił, że niektóre elementy nauki mowy wykorzysta u siebie w Niemczech. W spotkaniu udział wziął dr Piotr Wojcieszek, który wygłosił króciutki referat na temat radioterapii i chemioterapii. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Światowego Towarzystwa Laryngektomowanych.
.
#####

Na spotkaniu październikowym , pan przewodniczący Marian Nowak przywitał bardzo serdecznie szczególnie te osoby, które po raz pierwszy wzięły udział w naszym spotkaniu. Do naszego Stowarzyszenia należą ludzie z całego Śląska, jest nasz już ponad 80 osób, razem z sympatykami.
Od października mamy też specjalistę do nauki mowy, jest nim logopeda pani Małgorzata Jeziorska.
W związku z tym, że grupa osób uczących się mówić jest bardzo liczna…prawie 30 osób i bardzo zróżnicowana, pani Gosia podzieliła ich na dwie grupy.
Przypomniała także o tym, że na zjęciach nauki mowy będą przeprowadzone badania słuchu….osoby mające kłopoty ze słuchem, trudniej uczą się mówić ponieważ siebie nie słyszą.
Nauki mowy na spotkaniach integracyjnych już więcej nie będzie.

 
#####

W tegorocznych obchodach „Dnia Wolontariusza” nominację do tytułu „wolontariusz Roku 2008” w kategorii indywidualnej nominowane zostały koleżanki, Helena Urbańska i Halina Nowak.
W tym roku na Spotkaniu Opłatkowym spotkaliśmy się w Restauracji „Floriańska” Jak zwykle na owe spotkanie przyszło mnóstwo naszych Przyjaciół.